Yükleniyor...

İnşaat Sektörünün Disiplini

Anasayfa / Blog / İnşaat Sektörünün Disiplini

İnşaat Sektörünün Disiplini

Anasayfa / Blog / İnşaat Sektörünün Disiplini

Ülkemizde dünyada örneği bulunmayacak ölçüde müteahhit enflasyonu yaşanmaktadır.

Sektörümüzde bazı verilerle toplam 200.000, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı verilerine göre ise her grupta (A – B – C – D – G – H) ÖZEL, TÜZEL ve DEVİRLİ olmak üzere müteahhit karnesine sahip yaklaşık 90.000 müteahhit vardır. Sektördeki bu karmaşa anlaşılır gibi değildir.

TİSK – Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu üyesi olan Sendikamıza üye 126 ve tüm ülkede aynı seviyede yaklaşık 150-200 inşaat sanayicisi firma sektörün en ciddi mensuplarını oluşturmaktadır.

Üyelerimiz; yani yüzbinlerle ifade edilen grubun içindeki 125 firma, Ülkemiz yatırımlarının parasal değerle yaklaşık % 70 ini gerçekleştirmektedirler. Yurtdışında yapılan inşaat işlerinin ise % 90’ını üstlenmişlerdir.

Sendikamız üyelerini ve aynı ciddiyetteki meslek mensuplarını İNŞAAT SANAYİCİLERİ olarak tanımlamaktadır. İNŞAAT SANAYİİ olarak kabul ettiğimiz sektörümüz mühendislik bilim dalını sanayi dönüştüren ve ekonomiye katma değer yaratan ticari bir faaliyettir.

Ülkemizde bu güne kadar inşaat müteahhidinin tanımı yapılamamıştır.

Hemen herkesin sahip olabildiği ve ticari faaliyet sürdürebildiği bir meslek olarak algılanarak her olumsuz durumun müsebbibi gösterilmekten çaresiz hüsran yaşıyoruz.

Ülkemizde vergi ödeyen , istihdam yaratan, yatırımları ekonomiye kazandıran , ciddi organizasyon, makine parkı ve finansman yapısına sahip inşaat müteahhitlerine artık İNŞAAT SANAYİCİLERİ olarak hitap edilmesi zamanı gelmiştir.

Bu tanımın, her türlü işi taahhüt eden ‘diğer müteahhitlerden’ sektörümüzün gerçek temsilcilerini ayırmak üzere benimsenmesini ve kullanılmasını rica ediyoruz.

Genel olarak, Müteahhit; “Başkasıyla ilgili işi yapmayı üzerine alan kişi olarak” tanımlanmaktadır.

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0212) 813 0247 - (0212) 967 5365

Ölçer Yapı | Copyright © 2018. Her Hakkı Saklıdır.